Praca za granicą i kredyt w Polsce – czy możliwy?

Pracujesz za granicą, ale swoją przyszłość wiążesz z Polską? Wielu Polaków właśnie tak robi – zarabia poza krajem, by móc w ojczyźnie lepiej żyć. Czy jednak będąc w takiej sytuacji, można liczyć na kredyt w polskim banku?

Czy pracując za granicą, można dostać kredyt w Polsce?

Pytanie to jest jak najbardziej zasadne i zapewne wielu Polaków stanęło przed tym dylematem. Czy bank w Polsce udzieli nam kredytu, gdy pracujemy za granicą i zarabiamy w obcej walucie? Niestety odpowiedź nie napawa optymizmem, ponieważ na banki jest nałożone ograniczenie, które nie zezwala im udzielania zobowiązań finansowych osobom zarabiających w innej walucie niż PLN, o czym mówi nowelizacja przepisów i Rekomendacja S. To jednak nie oznacza, że nie da się dostać kredytu w ogóle, ponieważ nie dotyczy to wszystkich walut. Zarabiając na przykład w euro, mamy większe szanse na otrzymanie kredytu w Polskim banku.

Czym jest Rekomendacja S?

Otrzymanie kredytu nigdy nie należało do prostych czynności, przez wzgląd na dokładną weryfikację banków. Osoby zarabiające pieniądze za granicą miały jeszcze trudniej, ponieważ większość banków nie patrzyła na to zbyt przychylnie, a wprowadzenie przez KNF nowelizacji Rekomendacji S jeszcze bardziej skomplikowało sprawę. Oznacza to, że kredyt można otrzymać tylko w walucie, w której się zarabia.

Głównym powodem tej nowelizacji było utrudnienie zaciągania przez Polaków mieszkających w kraju kredytów w obcych walutach. Niestety znacząco utrudniło to życie także tym, którzy pracują za granicą, a chcą wziąć kredyt w Polsce. Innymi słowy, będąc za granicą i chcąc pozyskać nowe fundusze, trzeba byłoby korzystać z lokalnych banków i brać kredyty w lokalnej walucie. Większość Polskich banków nie oferuje z kolei innych kredytów jak w PLN, a kredytobiorca musi zarabiać w złotówkach.

Kto może liczyć na kredyt w Polsce, zarabiając za granicą?

Banki mają narzucone pewne ograniczenia, które mają być też zabezpieczeniem przed sytuacją podobną do tej, z frankiem szwajcarskim. Kredyty walutowe uznawane są za ryzykowne, dlatego znacząco utrudniono do nich dostęp i podano takie, a nie inne wytyczne. To jednak nie oznacza, że pracując za granicą i zarabiając w obcej walucie, nie mamy innych opcji.

Najlepiej mają się z pewnością te osoby, które zarabiają w euro. Na rynku ofert bankowych można znaleźć kilka propozycji właśnie z tą walutą. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że wówczas nie zaciąga się kredytu w złotówkach, a właśnie w euro, czyli bierze się kredyt walutowy. Trzeba też pamiętać, że warunki będą mniej korzystne, a cała procedura weryfikacyjna o wiele dłuższa.

Kredyt w Polsce, a praca za granicą – jak dostać?

W większości przypadków chcąc ubiegać się o kredyt w Polsce, a zarabiając w obcej walucie, nie mamy żadnych szans na to, by nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Przepisy są dosyć jasne – kredyt musi być udzielony tylko w walucie, w której się zarabia. Można to trochę ominąć, między innymi zaciągając takie zobowiązanie z osobą, która mieszka i zarabia właśnie w Polsce. Jest tylko jeden haczyk – zdolność kredytowa będzie obliczana na podstawie zarobków tylko tej osoby, więc zdecydowanie zmniejsza to nasze możliwości, szczególnie gdy chcemy pozyskać więcej pieniędzy (np. przy kredycie hipotecznym).

Gdzie szukać kredytu w Polsce dla pracującego za granicą?

To czy bank zdecyduje się udzielić nam kredyt, będzie zależało przede wszystkim od tego, jakie ma wewnętrzne przepisy i jakie usługi może zaproponować. To niestety znacząco utrudnia znalezienie placówki finansowej, która udzielałaby kredytów osobom pracującym i zarabiającym za granicą. Wśród nich można wymienić: Alior Bank, PKO BP, Pekao, BNP Paribas, BOŚ Bank, mBank, Credit Agricole, Millenium. Oczywiście każdy z nich ma swoje własne wytyczne, dlatego szukając możliwości zaciągnięcia zobowiązania gotówkowego, najlepiej wcześniej zapoznać się z ofertami.