Który kredyt gotówkowy wybrać? Jak porównać kredyty gotówkowe?

Stojąc przed wyborem kredyt gotówkowego często nie wiemy czym różnią się między sobą konkurencyjne oferty banków i na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać najkorzystniejszą opcję. Który kredyt gotówkowy wybrać i jak je porównać?

Rodzaje kredytów gotówkowych

Kredyt gotówkowy jest najpopularniejszą formą finansowania nieprzewidzianych wydatków, pozwala załatać chwilową dziurę w domowym budżecie, stwarza możliwość realizacji planów i zachcianek. To produkt bankowy, który wybierany jest najczęściej, uzyskane w ten sposób środki możemy przeznaczyć na dowolny cel.

W grupie kredytów gotówkowych najczęściej oferowany jest kredyt konsumpcyjny, który jest rodzajem zobowiązania przeznaczonym zarówno dla osób fizycznych jak i dla firm. Zaciągając taki kredyt nie musimy wskazywać w banku na co zamierzamy spożytkować uzyskane środki.

Klienci banków często decydują się na limit kredytowy na rachunku bieżącym, czyli tzw. kredyt w ROR. Ten rodzaj kredytu gotówkowego jest ściśle związany z posiadanym rachunkiem bankowym, kwota przyznanego limitu jest uzależniona od regularnych wpływów na rachunek.

Rodzajem kredytu gotówkowego jest też karta kredytowa. Pozwala na dostęp do pakietu dodatkowych pieniędzy bez konieczności zakładania konta w banku, w którym się o nią ubiegamy.

Czym się kierować w wyborze kredytu gotówkowego?

Wybór kredytu gotówkowego musi zawsze zostać podyktowany indywidualną sytuacją, konkretnymi potrzebami. Najczęściej decydujemy się na kredyt gotówkowy tzw. konsumpcyjny, a ogromna konkurencja w branży finansowej sprawia, że wiele osób ma problem z wyborem najtańszej wersji.

kredyt gotówkowy - porównanie

Dynamiczna sytuacja na rynku finansowym napędza kolejne promocje, dlatego szukając najlepszej oferty warto śledzić aktualne rankingi kredytów gotówkowych. Przed podjęciem decyzji trzeba zwrócić uwagę na parametry zobowiązania, sprawdzić podstawowe koszty kredytu gotówkowego jak oprocentowanie nominalne, harmonogram spłaty.

Istotna jest wysokość prowizji za udzielenie środków, która jest obliczana jako wartość procentowa od udzielonej kwoty zobowiązania. Korzystnym rozwiązaniem jest prowizja zawarta w pierwszej racie kredytu gotówkowego, wtedy ominie nas konieczność zapłaty oprocentowania od wartości prowizji. Równie ważnym kosztem jest koszt obowiązkowego ubezpieczenia w razie śmierci, kalectwa lub stałej niezdolności do pracy konsumenta.

Jak porównać kredyty gotówkowe?

Porównując wybrane oferty kredytów gotówkowych należy również zwrócić uwagę na wysokość opłaty przygotowawczej, opłaty związanej z rozpoznaniem wniosku kredytowego.

Warto wnikliwie przeanalizować poszczególne propozycje pod kątem opłaty związanej z przedterminową spłatą długu, kosztów dotyczących zmian w zakresie warunków podpisanej umowy jak aneksy, czy wakacje kredytowe. Dobrze też przeczytać zapisy w przedmiocie opłat za monity i inne czynności windykacje w razie opóźnień w spłacie.

Pomocnym narzędziem ułatwiającym zestawianie ofert są dostępne w sieci internetowe porównywarki kredytów gotówkowych, w szybki i bezproblemowy sposób pozwalają dobrać najkorzystniejszą opcję.