Kredyt hipoteczny krok po kroku – jak wnioskować o kredyt na mieszkanie?

Kredyt hipoteczny to jeden z produktów finansowych, który trudno jest otrzymać. Banki bardzo dokładnie weryfikują wnioskujących, sprawdzają źródła ich dochodów, wydatki, analizują historię kredytową itp. Nie jest to kredyt, który można otrzymać z dnia na dzień. Proces starania się o kredyt hipoteczny może być czasochłonny. Podpowiadamy więc, jak krok po kroku ubiegać się o kredyt na mieszkanie.

Jaka zdolność kredytowa do kredytu hipotecznego?

Zdolność kredytowa to ocena wiarygodności finansowej. Banki skupiają się na analizie ilościowej i jakościowej. Ta pierwsza koncentruje się na sytuacji finansowej wnioskującego. Brane pod uwagę są zarobki, źródło tych dochodów, wydatki, zobowiązania itp. Banki sprawdzają też bazę BIK, wiedzą, jaka była nasza historia kredytowa. Ocena jakościowa natomiast dotyczy sytuacji życiowej. Znaczenie w niej ma wiek, wykształcenie, wykonywany zawód, staż pracy, liczba w gospodarstwie domowym, status majątkowy czy sytuacja mieszkaniowa.

Jak ocenić zdolność kredytową? Warto skorzystać z kalkulatorów, które wyliczą ją za nas. Należy wpisać do nich wymienione wyżej dane, czyli dochody, wydatki, stałe zobowiązania, na jaki okres chce się wziąć kredyt itp. Po chwili dowiemy się, jaka jest prognozowana kwota, o jaką możemy się ubiegać. Zastanawiając się więc, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny, lepiej sprawdzić, jaką mamy zdolność kredytową. To od niej zależy, czy otrzymamy kredyt. Analizowanych jest znacznie więcej czynników niż tylko zarobki.

Najlepszy kredyt hipoteczny – gdzie szukać?

Szukając odpowiedniego do naszej sytuacji produktu, warto skorzystać z porównywarek kredytów hipotecznych. Wystarczy, że wpiszemy, o jaką kwotę chcemy się ubiegać i na jaki okres, a po chwili dowiemy się, w jakim banku są oferty dopasowane do naszych potrzeb. Będzie można przeanalizować je pod względem oprocentowania, prowizji, RRSO, raty kredytu czy całościowej kwoty do spłaty. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć decyzję, w jakim banku kredyt hipoteczny będzie opłacalny.

Kredyt hipoteczny – jakie dokumenty?

Mając już wybrany bank, należy złożyć stosowny wniosek, wówczas procedura kredytowa zostaje uruchomiona. Konieczne jest przedstawienie wielu dokumentów, które pozwolą na weryfikację nas jako potencjalnych kredytobiorców.

Dokumenty podzielić można na kilka kategorii. Niezbędne jest dołączenie do wniosku dokumentów osobowych, czyli kserokopii dowodu osobistego potwierdzonej z oryginałem i kserokopii innego dowodu tożsamości, np. prawa jazdy czy paszportu. Najwięcej dokumentów koncentruje się wokół naszych finansów. Trzeba więc dołączyć zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, wyciąg z rachunku bankowego za wskazany okres, często jest to 12 ostatnich miesięcy. Banki wymagają również przedstawienia deklaracji PIT-37.

Wiele dokumentów jest też związanych z samą nieruchomością. One uzależnione są od tego, czy staramy się o nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Bank może więc wymagać umowy przedwstępnej z deweloperem lub zbywcą, potwierdzenia wniesienia wkładu własnego, odpisu z księgi wieczystej nieruchomości, kosztorysu itd.