Jak kuszą nas kredyty? Na co uważać, aby nie wziąć niepotrzebnego kredytu?

Długi Polaków wobec banków rosną w zastraszającym tempie. Zapewne znasz kogoś, kto ma kredyt, lub sam spłacasz zobowiązania bankowi. A może stoisz przed perspektywą wzięcia kolejnego kredytu? Sprawdź, jak kuszą nas kredyty i jakie metody stosują banki, by zdobyć kredytobiorcę! Być może unikniesz niepotrzebnego kredytu.

Rodzaje kredytów w Polsce

Kredyt” jest pojęciem ściśle usankcjonowanym przez ustawę Prawo bankowe. To właśnie w niej zdefiniowano go jako oddanie przez bank do dyspozycji kredytobiorcy pewnej kwoty środków pieniężnych, które będą przez niego oddawane wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty. Jest ona zawierana na piśmie. W Polsce udziela się kredytów:

  • gotówkowych,
  • hipotecznych,
  • inwestycyjnych,
  • konsolidacyjnych,
  • samochodowych.

Wydaje się także karty kredytowe.

Kto może wziąć kredyt?

Banki mogą mieć ustalone własne warunki, które należy spełnić, by wziąć określony rodzaj kredytu w banku. Warto jednak zaznaczyć, że zazwyczaj jest to łatwe. Często do otrzymania kredytu gotówkowego wymagane jest jedynie ukończenie 18 roku życia oraz posiadanie zdolności kredytowej. Ponadto wiele banków oferuje kredyty współdzielone, o które można ubiegać się wraz z partnerem, co znacznie poprawia zdolność kredytową.

Czym banki kuszą potencjalnych kredytobiorców?

Kredyt jest zyskiem dla banku, dlatego placówki prześcigają się w coraz korzystniejszych ofertach, które przedstawiają swoim aktualnym, jak i potencjalnym klientom. Jedną z kluczowych „promocji”, którymi banki chcą przyciągnąć do siebie klientów jest niskie RRSO, czyli koszt kredytu wyrażony w procentach. Kredytobiorcom wydaje się, że niższe RRSO jest równoznaczne z niższymi kosztami kredytu. Nie zawsze jest to prawdą, mimo to wiele banków udziela swoim klientom „gwarancję najniższego oprocentowania”. W tym przypadku najczęściej do kredytu doliczane są dodatkowe opłaty. Placówki bankowe mogą także spróbować zachęcić nas do wzięcia kredytu brakiem prowizji, specjalną ofertą ubezpieczania na życie, czy ubezpieczeniem, które gwarantuje spłatę zobowiązania w razie śmierci kredytobiorcy. Dodatkowo, jak wspomniano wcześniej, wiele banków umożliwia wzięcie kredytu bez wielu formalności, dzięki czemu wzięcie zobowiązania jest szybsze i łatwiejsze.

Powyżej wymieniono najczęściej przedstawiane przez banki potencjalnie korzystne oferty. Warto pamiętać, że wzięcie kredytu powinno być poprzedzone starannym porównaniem propozycji oraz skrupulatnymi wyliczeniami, by móc wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Kiedy kredyt nie jest dobrym rozwiązaniem?

Wiesz już jak kuszą nas kredyty – większość ofert jest bardzo korzystna. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze taki sposób pozyskania pieniędzy jest dla nas dobry. Na co uważać, aby nie wziąć niepotrzebnego kredytu? Jedną z ważniejszych kwestii jest rozważanie, czy kredyt jest prawdziwą potrzebą, czy jedynie zachcianką. Kolejnym istotnym powodem wzięcia kredytu jest chęć pokrycia nim wkładu własnego przy kredycie na nieruchomości. Pamiętaj, że jest to zabronione przez prawo. Warto także zaznaczyć, że wzięcie kredytu na spłatę innego zadłużenia nie jest dobrym pomysłem. Takim sposobem bardzo łatwo wpaść w tzw. spiralę zadłużenia, kiedy to popada się w coraz większe długi, bez możliwości spłacenia w pełni swoich zobowiązań. Bardzo wysoki kredyt nie jest również dobrym rozwiązaniem, gdy nasze potrzeby są dużo mniejsze niż oferowana przez bank kwota. Warto wtedy pożyczyć od banku taką sumę pieniędzy, jaka jest nam rzeczywiście niezbędna do realizacji założonych celów.