Ile się czeka na załatwienie kredytu hipotecznego? Kiedy decyzja kredytowa?

Wnioskowanie o kredyt hipoteczny jest jednym z najbardziej pracochłonnych procesów, który bank ma w swojej ofercie. W przypływie wniosków kredytowych czas oczekiwania na decyzję znacznie się wydłużył. Kiedy dokładnie powinniśmy otrzymać decyzję kredytową w banku i co dokładnie wpływa na czas oczekiwania?

Ile czeka się na decyzję kredytową?

W zależności od typu wniosku, jak i instytucji bankowej czas oczekiwania może być różny. W niektórych przypadkach decyzję możemy dostać na drugi dzień, w innych dopiero po miesiącu. Najszybciej możemy dostać kredyt gotówkowy, jeśli zastanawiasz się, ile trzeba czekać na kredyt gotówkowy, odsyłamy cię do naszego poprzedniego artykułu, w którym wyjaśniamy proces wnioskowania o ten typ kredytu. Czas oczekiwania na decyzję o kredyt hipoteczny jest znacznie dłuższy. Zgodnie z przepisami bank ma obowiązek poinformować kredytobiorcę po 21 dniach, niestety zdarza się, że trzeba czekać znacznie dłużej, czasem aż do 6 tygodni.

Co wpływa na czas kredytowania?

W dużej mierze czas oczekiwania na decyzję o kredyt hipoteczny zależy od tego, jak funkcjonuje dany bank. Niektóre z nich prowadzą kilkuetapową weryfikację wniosków, co znacznie wydłuża cały proces. Na okres oczekiwania wpłynęła też pandemia, gdzie duża część bankowości odbywała się zdalnie. Jeśli do banku wpływa duża ilość wniosków, to automatycznie wydłuża się czas oczekiwania, w przypadku kredytów gotówkowych decyzja może być automatyczna, jednak kredyt hipoteczny to zazwyczaj duże zobowiązanie finansowe, musi więc zostać dokładnie przeanalizowane.

Warto pamiętać też, że w przypadku kredytów hipotecznych, zwiększa się też czas, po jakim otrzymamy pieniądze na konto bankowe. W przypadku kredytu na mieszkanie z rynku wtórego bank może wykonać przelew w ciągu tygodnia. Jeśli kredyt jest na budowę domu, możesz poczekać nawet do trzech tygodni.

Etapy ubiegania się o kredyt hipoteczny

I etap – przegląd

To przegląd ofert, które proponują dane banki, może nam zająć tak naprawdę kilka tygodni, zależy, jak bardzo szczegółowi jesteśmy. W tym czasie warto znaleźć banki, które oferują najkorzystniejsze warunki.

II etap – analiza

To etap opcjonalny, jednak zachęcamy, by z niego skorzystać. Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny, warto udać się do doradcy finansowego, który może przeanalizować twoją historię kredytową w systemie BIK, stwierdzić czy masz odpowiednią zdolność kredytową, może też doradzić ci, jakie warunki będą dla ciebie najkorzystniejsze i na co musisz zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy.

III etap – wnioskowanie

Kiedy już masz wybrany bank, musisz wypełnić wniosek i złożyć go w banku. Pamiętaj, by przez złożeniem wniosku przygotować wszystkie potrzebne dokumenty, które będziesz musiał dostarczyć do instytucji.

IV etap – decyzja kredytowa

To już ostatni etap, to czas, w którym bank weryfikuje twoją wiarygodność finansową. Powinien on trwać trzy tygodnie, jednak czas oczekiwania na decyzję może się wydłużyć. Po kilku tygodniach powinieneś odebrać decyzję kredytową.