Czy warto zaciągać kredyt konsolidacyjny?

Z kredytami tak to już jest, że są osoby, które zaciągają je rozsądnie, ale i takie, które działają nierozsądnie i takie, które w ogóle ich nie biorą. Jednak nie ma co się oszukiwać – Polacy bardzo chętnie pożyczają pieniądze, tylko nie zawsze z takim samym entuzjazmem je oddają. To rodzi problemy. Zdarza się, że jakaś losowa sytuacja sprawia, że nie ma jak spłacić zobowiązań. Wówczas pojawia się myśl o kredycie konsumenckim. Jak to z nim jest? Opłaca się?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny znajduje się w ofercie niektórych banków. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim jest to kredyt celowy. Środki z niego pozyskane przeznaczone są na spłatę innych zobowiązań. Tak więcej konsolidacja pomaga połączyć wiele rat w jedną. Niezależnie od tego, czy są to kredytu gotówkowe, samochodowe, wykorzystane limity na kartach kredytowych czy zakupy ratalne.

Zalety kredytów konsolidacyjnych

Bardzo często połączenie wielu zobowiązań w jedno oznacza, że można będzie płacić jedną ratę zamiast kilku. Co to daje? Przede wszystkim ma się jedną płatność w miesiącu. Dostosowując ją do dnia, w którym wpływa wynagrodzenie, znacznie łatwiej jest być terminowym. Prościej jest zapłacić jeden rachunek niż kilka, które mają różne terminy płatności.

Co więcej, rata, jaka jest do zapłacenia, najczęściej jest znacznie niższa, niż gdyby zsumować ze sobą wszystkie wcześniejsze zobowiązania. Jak to możliwe? Najczęściej dzieje się tak dlatego, że kredyt konsolidacyjny zawierany jest na znacznie dłuższy termin niż wcześniejsze zobowiązania. W efekcie możliwe jest płacenie co miesiąc mniejszej raty.

Jednak wcale nie oznacza to, że finansowo się zyskuje. Im dłuższe zobowiązanie, tym dłuższy okres odsetkowy. Tak więc najczęściej tego typu kredyt będzie znacznie więcej kosztował. Jednak prawda jest taka, że dla wielu osób zdecydowanie lepszym wyjściem jest płacenie miesięcznie mniejszej raty. To duża ulga dla domowego budżetu i spokój psychiczny.

W związku z tym, kolejną zaletą jest to, że decydując się na kredyt konsolidacyjny, ma się więcej pieniędzy miesięcznie do dyspozycji. Czy patrząc inaczej – mniej trzeba wydać. W przypadku, gdy pogorszyła się sytuacji finansowa, jest to znacznym ułatwieniem.

Co jeszcze pozytywnego niesie za sobą kredyt konsolidacyjny? Przede wszystkim ratuje przed wpadnięciem w pętlę finansową. Tak określa się sytuację, gdy osoba zaciąga kredyt na spłatę poprzedniego zobowiązania, a potem znowu na kolejnego i tak dalej. Tutaj owszem, bierze się kredyt, którym spłaca się zobowiązania, ale jeden na kilka celów i to z dłuższym terminem spłaty.

Są też takie kredyty konsolidacyjne, które umożliwiają nie tylko spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań, ale również w ich ramach można dostać dodatkową gotówkę. Ta może być przeznaczona na dowolny cel.

Na koniec kwestie formalne – zaciągając kredyt konsolidacyjny, wpływa się pozytywnie na swoją zdolność kredytową i ocenę w BIK. Unika się ryzyka, że nie spłaci się jakiegoś kredytu w terminie.

Czy warto zaciągać kredyt konsolidacyjny?

Oczywiście, że warto zaciągnąć kredyt konsolidacyjny w sytuacji, gdy wie się, że może się będzie miało problem z terminową spłatą zobowiązań. Warto wiedzieć, że refinansowanie kredytów nie jest możliwe w sytuacji, gdy kredytobiorca spóźnił się już ze spłatą jakiejś raty. Bywa tak, że banki dopuszczają opóźnienie do 14 dni, ale nie spłacając kredytu 30 dni, ma się marne szanse na to, że dostanie się kredyt konsolidacyjny.

W sytuacji, gdy ma się ponad 5 zobowiązań do skonsolidowania, również nie opłaca się składać wniosku. Mało który bank na coś takiego przystanie.

Oczywiście warto zastanowić się nad sensownością wzięcia kredytu konsolidacyjnego w sytuacji, gdy prowizje za poprzednie zobowiązania zapłaciło się na początku, a nie w każdej racie.